TJO Konsultatsioonid

Väike-Paala 1, 11415 Tallinn
Tel 665 9525
Faks 665 9521
info[at]tjo dot ee

Otsi:
EST ENG RUS

Login
Kasutajanimi:
Parool:
Unustasid parooli?
Registreeru

  Kasulik info

Erinevad toetused

Intervjuud

Nõuanded

   Kas eesmärgid ja mõõdikud tõesti töölisi ei huvita?
   Eesti toiduainetööstused on töötleva tööstuse suunanäitajaks
   „Koosolek“ ja „arenguvestlus“ - tänapäevase juhtimispraktika sõimusõnad
   1-minuti õppetund: Kust leida 10 000 €?
   Palun konsultatsioonipakkumist!
   1-minuti õppetund: too juurde
   Esmatasandi juhtide kvaliteet on võtmeküsimus
   1-minuti õppetund: Mida on tootmisettevõttel õppida Vormel-1-st?
   1 minuti õppetund: Me ei tohi seda klienti kaotada
   1 minuti õppetund: Viska minema see pastakas...
   Operatiivne või strateegiline plaan
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – III osa
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – II osa
   Kas ruumipuudus tootmises on põhjus või tagajärg?
   Kas esimene „lean-vasikas“ peab ikka aia taha minema?
   Möödalaskmistest Lean põhimõtete ja tehnikate rakendamisel
   Partiitootmine vs ühe toote voog (one piece flow)
   Kiire tootevahetus SMED tehnikaga
   Lean-tehnikate rakendamise tase tootmisettevõtetes
   Juurpõhjuste analüüsi tööriistad ja 8D raport
   LEAN Manufacturing erinevate variatsioonidega
   Tark ei torma põhimõte tootmisettevõttes
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – I osa
   ISO 9001 – kas ainult sertifikaadi pärast?
   Dokumendihalduse lahenduste uuring

Korduma kippuvad küsimused

Kasulikud tööriistad

Kasulikku lugemist

Standarditest

Artiklid

Enne 2002. a ilmunud artiklidFirmast

Konsultatsioon

Koolitus

Kasulik info

Uudised

Mis on lean?


Märts 2012

 

Mitmed juhid on tundnud huvi, mis peitub märksõna lean taga, kuidas sellest kasu saada ja kuidas seda oma meeskonnaliikmetele selgitada. Siinkohal püüangi anda kiire ülevaate lean põhimõtete olemusest.Keskendumine väärtuse loomisele ja raiskamiste vähendamisele

Kui lühidalt kokku võtta, siis tähendab Lean keskendumist väärtuse loomisele ja sellega seonduvalt oma tegevuse ja protsesside pidevat optimeerimist. Üks suur valdkond, millega lean-projektid tegelevad on kadude (raiskamiste) kõrvaldamine. Kadusid on võimalik leida igas organisatsioonis ja see „võitlus“ ei lõpe iial. Samas võimaldab selline tegevus muuta organisatsioone järjest kuluefektiivsemaks ega tähenda seejuures töö raskemaks muutmist.
 

Kadude kõrvaldamisest ja mõttetute (ei anna midagi juurde ei tegijale endale, kolleegile ega ka väliskliendile) tegevuste kõrvalejätmisest võidavad nii täitja ise, organisatsioon tervikuna kui ka klient. See aitab tööprotsesse kiirendada, aega ja kulusid kokku hoida.

Rahva seas on kasutusel erinevaid väljendeid „leanile“, nt kulusäästlik tootmine, kulu-efektiivne tootmine, TPS (Toyota Production System), ladus tootmine, timmitud tootmine jms. TJO Konsultatsioonid on aastaid oma klientidele toeks olnud erinevate efektiivsuse tõstmise ja lean projektide läbiviimisel.

Lean põhimõtete rakendamine on lihtne

Lean ei ole „raketiteadus“. Siin on väga palju võimalik ära teha lihtsate võtetega. Oluline on kogu meeskonna kaasamõtlemine ja õigete asjade märkamine. Sellest tulenevalt on meie rolliks sageli Eesti ettevõtetes töötavate inimeste mõtteviisi muutmine. Selleks on sageli hea kasutada just majaväliseid konsultante, kes aitavad vajaliku impulsi anda.

Sageli võib piisata ka väikesest sissejuhatavast koolitustsüklist ja lihtsatest tööriistadest. Oleme sissejuhatavaid koolitustsükleid edukalt läbi viinud erinevates organisatsioonides. Tüüpiliselt lõpeb kaasneb sellise koolitustsükli elluviimisega ka osalejate tööd puudutavate praktiliste muudatuste elluviimine. Mõned organisatsioonid soovivad kaasata vaid võtmeisikud, teistega oleme kaasanud kogu meeskonna. Meie kogemuste kohaselt on edukalt võimalik kaasata kogu meeskond ja nende mõtteviisi muutmine aitab kiiremini tulemusi saavutada ning tagada tulemuste püsimise.

Olulist edasiminekut on võimalik saavutada sageli juba lihtsate lean tööriistade kasutamisega ja ebavajalike tegevuste lõpetamisega, sh töökoha või töökorralduse läbimõtlemise ning ümberkorraldamisega. Sissejuhatavate tsüklite roll on panna asjad liikuma. Selle raames käivitatakse sageli arvukalt väiksemaid parendusprojekte.

Seejärel võetakse ette mahukamad parendusprogrammid. Konsultante on ka siin hea kasutada nii parendussüsteemi (kaizen süsteemi) väljaarendamise juures kui ka mahukate parendusprojektide käivitamisel. Siinkohal saab vajadusel abiks võtta ka keerukamad lean-tehnikad.

Ülevaate levinumatest lean-tehnikatest saab nt meie avalike koolituse tsüklist „Lean-metoodikate rakendamine“ (vt http://www.tjo.ee/lean-metoodikate-rakendamine).

Loomulikult oleme valmis pakkuma omapoolset abi lean põhimõtete juurutamisel organisatsioonisiseste programmidena. Palun andke meile oma soovidest teada
 

Tauno-Jussi Onoper
TJO Konsultatsioonid


Küsige professionaalidelt nõu

Oleme meelsasti valmis vastama teie küsimustele täpsemalt. Oleme valmis andma hinnangu teie organisatsiooni mõjususe-tõhususe suurendamisvõimaluste kohta. Palun andke meile oma soovidest teada!

Lean koolitused ja konsultatsioonid

  1. Ülevaade erinevatest lean koolitustest saate siit.
  2. Tasuta lean lühikoolituse saate tellida siit.
  3. Ülevaate lean nõustamisprojektide läbiviimisest leiate siit.
  4. Ülevaate lean 6 sigma projektide läbiviimisest leiate siit.


Kasulikku lugemist

Lugege ka teisi artikleid