TJO Konsultatsioonid

Väike-Paala 1, 11415 Tallinn
Tel 665 9525
Faks 665 9521
info[at]tjo dot ee

Otsi:
EST ENG RUS

Login
Kasutajanimi:
Parool:
Unustasid parooli?
Registreeru

  Kasulik info

Erinevad toetused

Intervjuud

Nõuanded

   Kas eesmärgid ja mõõdikud tõesti töölisi ei huvita?
   Eesti toiduainetööstused on töötleva tööstuse suunanäitajaks
   „Koosolek“ ja „arenguvestlus“ - tänapäevase juhtimispraktika sõimusõnad
   1-minuti õppetund: Kust leida 10 000 €?
   Palun konsultatsioonipakkumist!
   1-minuti õppetund: too juurde
   Esmatasandi juhtide kvaliteet on võtmeküsimus
   1-minuti õppetund: Mida on tootmisettevõttel õppida Vormel-1-st?
   1 minuti õppetund: Me ei tohi seda klienti kaotada
   1 minuti õppetund: Viska minema see pastakas...
   Operatiivne või strateegiline plaan
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – III osa
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – II osa
   Kas ruumipuudus tootmises on põhjus või tagajärg?
   Kas esimene „lean-vasikas“ peab ikka aia taha minema?
   Möödalaskmistest Lean põhimõtete ja tehnikate rakendamisel
   Partiitootmine vs ühe toote voog (one piece flow)
   Kiire tootevahetus SMED tehnikaga
   Lean-tehnikate rakendamise tase tootmisettevõtetes
   Juurpõhjuste analüüsi tööriistad ja 8D raport
   LEAN Manufacturing erinevate variatsioonidega
   Tark ei torma põhimõte tootmisettevõttes
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – I osa
   ISO 9001 – kas ainult sertifikaadi pärast?
   Dokumendihalduse lahenduste uuring

Korduma kippuvad küsimused

Kasulikud tööriistad

Kasulikku lugemist

Standarditest

Artiklid

Enne 2002. a ilmunud artiklidFirmast

Konsultatsioon

Koolitus

Kasulik info

Uudised

Möödalaskmistest Lean põhimõtete ja tehnikate rakendamisel

Märts 2016

Pärast seda, kui EAS lõpetas tootmisettevõtete diagnostika finantseerimise, jätkasime diagnostikate läbiviimist „oma kulu ja kirjadega“. Eesmärk on leida lühikese ettevõtte külastuse käigus efektiivsuse suurendamise võimalusi. Lihtne on pakkuda variante välja ettevõtetele, kes ei kasuta kas siis üldse või kasutavad väga vähesel määral lean tootmise elemente. Keerulisem on nende ettevõtetega, mis on juurutanud ja väidavad ennast kasutavat mõningaid lean tehnikaid.

Näiteks võiks tuua kõige levinuma lean tehnika 5Si rakendamise. Kui küsimusele: „Kas olete juurutanud 5Si oma töökohtadel?“ tuleb reeglina vastuseks: „jah“. See „jah“ ei tähenda veel seda, et töökohtade muutmisega efektiivsemaks on selles ettevõttes kõik hästi. Sageli rakendatakse lean põhimõtteid ja tehnikaid vigaselt või poolikult.

Näiteks 5Si juurutamisel on küllaltki sagedane, et kõikide 5S komponentide kasutusele võtmine ei ole olnud süsteemne. Kõigile juhtidele on arusaadav kasu, mida annab esimese kolme „S-i“ rakendamine, kuid pahatihti ei ole pööratud piisavalt tähelepanu standardiseerimisele ja säilitamisele. Põhjenduseks on, et see kõik on väga aeganõudev ja puuduvad inimesed, kes sellega saaksid tegeleda. Nii siis ongi olemas ettevõtteid, kus auditeeritakse 5S-i kord aastas või veidi tihedamini. Loomulikult ei ole kord ja puhtus neis ettevõtetes sellisel tasemel, kui see võiks olla.

Samasuguseid näiteid võib tuua ka muude tehnikate kohta, olgu siis tegemist SMED-i, TPM-i või millegi muuga. Väikesed nüansid, mis jäetakse kahe silma vahele seetõttu, et juurutamise käigus ei ole aru saadud nende vajadusest, võivad muuta kogu suure töö, mis on tehtud muus osas, ebaefektiivseks.

Kui vaadata, kuidas suuremas osas ettevõtetest on lean tootmise tööriistad kasutusele võetud, võib ka leida mitmeid põhjuseid, miks mõningad asjad natukene logisema jäävad. Üheks küllaltki levinud praktikaks on teha kellelegi oma töötajatest ülesandeks lugeda läbi mõni raamat või saata koolitusele, mille järel eeldatakse, et ta on võimeline viima sisse õpitud tehnika kasutamise ettevõttes.

Tuleb arvestada, et ükskõik millise lean põhimõtte või tööriista kasutusele võtmine on piisavalt suur muudatus ettevõtte töötajate jaoks. Sellest tulenevalt ei pruugi asjad, mis raamatus või koolitusel tunduvad lihtsad ja loogilised, sellistena tunduda töötajatele, kes oma harjunudpärases tegevuses peavad midagi muutma. Harjumuste muutmine võtab aega ja see õnnestub läbimõeldud tegevuste abil. Soovitud tulemuste saavutamiseks on palju erinevaid teid ja võtteid. Muudatuste elluviimisel on vaja inimesi veenda, tuua näiteid, aidata neil praktilistele igapäevastele küsimustele vastuseid leida. Siin, nagu ka paljudes teisteski kohtades, maksavad kogemused.

Kõige kurvem, mida oleme Eesti ettevõtete juures kohanud on see, kui vale lähenemise tõttu inimesed pettuvad. Seetõttu on oht kanda meile sobimatuna maha ka igati vajalikud põhimõtted ja tööriistad. Selline ettevõte jääb nii moraalis kui ka töötulemustes konkurentidele alla. Kui püüate rakendada mõnda lean põhimõtet või tööriista ja see ei anna soovitud tulemusi, siis tasub kaasata inimesi, kellel on antud teemadega varasemaid kogemusi. Mõnikord piisab vaid väikestest suunistest, teinekord on vaja põhjalikumat abi.

Õnneks on kuni märtsi lõpuni võimalik tootmisettevõtetel kutsuda kogemustega nõustaja oma ettevõttesse tasuta. Tellides efektiivsuse tõstmise tasuta kiiranalüüsi, saate meilt soovitused põhimõtete ja tehnikate osas, mida tasuks just teie profiiliga ettevõttes kasutusele võtta. Samuti saate hinnangu nende tehnikate kohta, mis on juba juurutatud, kuid siiski ei toimi veel loodetud määral. Ühtlasi on võimalik konsultandiga läbi arutada oma kahtlused ja mõtted ning leida sobivad lahendused tootmise efektiivsuse kasvatamiseks.

 

Urmas Ruubel

Urmas Ruubel
TJO Konsultatsioonid 

 

Seonduvad teemad

  1. Tootmise efektiivsuse tõstmise lühianalüüsi tellimine I kvartali lõpuni tasuta!
  2. Lean-koolitused
  3. Lean-projektide läbiviimine
    • Ülevaate lean nõustamisprojektide läbiviimisest leiate siit.
  4. Kasulikku lugemist tootmise efektiivsuse,lean'i jm teemadel