TJO Konsultatsioonid

Väike-Paala 1, 11415 Tallinn
Tel 665 9525
Faks 665 9521
info[at]tjo dot ee

Otsi:
EST ENG RUS

Login
Kasutajanimi:
Parool:
Unustasid parooli?
Registreeru

  Kasulik info

Erinevad toetused

Intervjuud

Nõuanded

   Kas eesmärgid ja mõõdikud tõesti töölisi ei huvita?
   Eesti toiduainetööstused on töötleva tööstuse suunanäitajaks
   „Koosolek“ ja „arenguvestlus“ - tänapäevase juhtimispraktika sõimusõnad
   1-minuti õppetund: Kust leida 10 000 €?
   Palun konsultatsioonipakkumist!
   1-minuti õppetund: too juurde
   Esmatasandi juhtide kvaliteet on võtmeküsimus
   1-minuti õppetund: Mida on tootmisettevõttel õppida Vormel-1-st?
   1 minuti õppetund: Me ei tohi seda klienti kaotada
   1 minuti õppetund: Viska minema see pastakas...
   Operatiivne või strateegiline plaan
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – III osa
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – II osa
   Kas ruumipuudus tootmises on põhjus või tagajärg?
   Kas esimene „lean-vasikas“ peab ikka aia taha minema?
   Möödalaskmistest Lean põhimõtete ja tehnikate rakendamisel
   Partiitootmine vs ühe toote voog (one piece flow)
   Kiire tootevahetus SMED tehnikaga
   Lean-tehnikate rakendamise tase tootmisettevõtetes
   Juurpõhjuste analüüsi tööriistad ja 8D raport
   LEAN Manufacturing erinevate variatsioonidega
   Tark ei torma põhimõte tootmisettevõttes
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – I osa
   ISO 9001 – kas ainult sertifikaadi pärast?
   Dokumendihalduse lahenduste uuring

Korduma kippuvad küsimused

Kasulikud tööriistad

Kasulikku lugemist

Standarditest

Artiklid

Enne 2002. a ilmunud artiklidFirmast

Konsultatsioon

Koolitus

Kasulik info

Uudised

Lean-tehnikate rakendamise tase tootmisettevõtetes

Detsember 2015

Sel sügisel täitus TJO Konsultatsioonidel 18. tegutsemisaasta ja sünnipäevakingitusena pakkusime klientidele välja lubaduse viia läbi 18 tasuta tootmise efektiivsuse kiiranalüüsi. Lubadust välja pakkudes ei osanud me oodata sedavõrd suurt huvi ettevõtjate poolt.

Mida võib märgata kiiranalüüsi käigus

Oma sisult koosneb kiiranalüüs kahest osast:

 • ringkäik tootmises ja laos
 • vestlused töötajatega teadlikkuse taseme ja efektiivsuse tõstmise võimaluste täpsustamiseks


Ringkäigu jooksul tekib konsultandil pilt sellest, milliseid muudatusi ettevõte on teinud efektiivsuse tõstmise nimel. Tavaliselt 2-3 tundi on piisav, et tekiks arusaam kasutatavatest tehnoloogiatest, tootmise ruumipaigutusest, sisemisest logistikast, jäätmete voo organiseerimisest, korrast ja puhtusest (5S) töökohtadel, rakktootmise jm lean-võtete kasutamisest, tööst allhankijatega jne.

Vestlused töötajatega aitavad selgitada välja, kui palju lean-tööriistadest sisuliselt teatakse ja kui laialdaselt neid ettevõtte efektiivsuse tõstmisel kasutatakse. Ka tulevad selle vestluse käigus välja ettevõtte ees seisvad muutused, omanike poolt püstitatud eesmärgid, juba teostatud arendustegevused ja arendustegevused, mis on lähiajal plaanis veel teostada. Selle pildi alusel on võimalik anda nõu, mida peaks teisiti tegema, mida veel lisaks kavandatule tasuks ette võtta ja mis on juhtidel kahe silma vahele jäänud.

Lean-tehnikate rakendamise ühised jooned

Kui kõrvutada omavahel lean-tehnikate rakendamise taset, siis kiirdiagnostikas osalenud ettevõtete osas võib leida nii mõnegi ühise joone. Toon siinkohal välja mõned näited:

 • Lean-teadlikkus ja -tehnikad – selliseid juhte, kes poleks midagi kuulnud lean-tootmisest või ütleks, et ei tea sellest midagi, kohtab aina vähem. Päris paljudest tööriistadest ollakse kuulnud, mõningaid neist on proovitud ka rakendada, kuid tervikpilt on harva kompleksne. Millises järgnevuses milliseid tööriistu kasutada on tihtipeale ebaselge ja vajab läbiarutamist. Olen omalt poolt soovitanud sellises olukorras läbida lean-baaskoolituse, vahel ka koos kolleegidega, et tekiks nn „suur pilt“ lean-tehnikate ja nende kasutusvõimaluste osas.
 • 5S ja sellega seonduv – peaaegu kõik on sellest kuulnud ja mitmedki on millalgi üritanud seda ka rakendada. Paraku ei ole selliseid ettevõtteid, kus 5S funktsioneeriks arvestataval tasemel, just palju. Tavaline on olukord, kus millalgi on üritatud seda juurutada, aga tänaseks on kõik meelest läinud ja asjad on oma endistesse rööbastesse tagasi loksunud. Kui juurutamise üritamine on jäänud kauge aja taha, on õigem otsast alata nii töötajate koolitamise kui ka S-idega .
 • Lean-tööriistade kasutamise järjekord (nn lean „maja ehitamine“) – tihti tuleb ette ka seda, et ettevõtted üritavad piltlikult „maja ehitamist“ alustada II korrusest. Näiteks ilma toimiva 5S süsteemita ei ole mõtet tehase ruumipaigutuse muutmist ette võtta, kuna ebaefektiivse pinnakasutusega kaasnevad raiskamised võetakse kaasa ka uude layout'i ja kokkuvõttes jääb kasutamata suur osa nende mõlema tööriista võimalustest. Sama kehtib ka standardtöö ja muude töökohaga seotud lean-tööriistade osas.
 • Sisemine logistika – nii materjalide kui ka jäätmetega seonduv. Kui materjalide logistikaga tegeletakse ja tavaliselt on ka läbi mõeldud, milliste transpordi- ja teisaldusvahenditega materjale ja pooltooteid liigutatakse, siis jäätmete osas ei pöörata tihtipeale sellele piisavalt tähelepanu. Efektiivselt korraldatud sisemise logistika eesmärgiks on kuhjumiste, ootamiste ja ummistuste vältimine, kuid kui seda jälgida ainult pooles ulatuses, ei pruugi efekt olla piisav.
 • Lean-distsipliin – oluline komponent kõigi lean-tehnikate kasutamise juures. Ilma distsipliinita ei ole võimalik jätkuva parendamise protsessi käimas hoida. Paraku ollakse sellest vähe kuulnud ja harva kohtab ettevõtet, kus seda piisaval määral rakendatakse.

Võrreldes 4-5 aasta taguse olukorraga on muudatusi tootmise efektiivsemaks muutmiseks hakatud tegema oluliselt rohkem. Siiski kohtab Eestis veel harva ettevõtteid, kus jätkuv parendamine oleks süsteemselt käsitletud ja seda toetavad juhtimisstruktuurid tööle rakendatud.
 

Urmas Ruubel

Urmas Ruubel
TJO Konsultatsioonid 

 

Seonduvad teemad

 1. Tootmise efektiivsuse tõstmise lühianalüüsi tellimine detsembris tasuta!
  • Kui soovite ka enda ettevõttesse tellida TASUTA tootmise efektiivsuse hindamise läbiviimise, siis detsembris on see jõulukingitusena tasuta (loe lähemalt)*.
 2. Lean-koolitused
 3. Lean-projektide läbiviimine
  • Ülevaate lean nõustamisprojektide läbiviimisest leiate siit.
 4. Kasulikku lugemist tootmise efektiivsuse,lean'i jm teemadel