TJO Konsultatsioonid

Väike-Paala 1, 11415 Tallinn
Tel 665 9525
Faks 665 9521
info[at]tjo dot ee

Otsi:
EST ENG RUS

Login
Kasutajanimi:
Parool:
Unustasid parooli?
Registreeru

  Kasulik info

Erinevad toetused

Intervjuud

Nõuanded

   Kas eesmärgid ja mõõdikud tõesti töölisi ei huvita?
   Eesti toiduainetööstused on töötleva tööstuse suunanäitajaks
   „Koosolek“ ja „arenguvestlus“ - tänapäevase juhtimispraktika sõimusõnad
   1-minuti õppetund: Kust leida 10 000 €?
   Palun konsultatsioonipakkumist!
   1-minuti õppetund: too juurde
   Esmatasandi juhtide kvaliteet on võtmeküsimus
   1-minuti õppetund: Mida on tootmisettevõttel õppida Vormel-1-st?
   1 minuti õppetund: Me ei tohi seda klienti kaotada
   1 minuti õppetund: Viska minema see pastakas...
   Operatiivne või strateegiline plaan
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – III osa
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – II osa
   Kas ruumipuudus tootmises on põhjus või tagajärg?
   Kas esimene „lean-vasikas“ peab ikka aia taha minema?
   Möödalaskmistest Lean põhimõtete ja tehnikate rakendamisel
   Partiitootmine vs ühe toote voog (one piece flow)
   Kiire tootevahetus SMED tehnikaga
   Lean-tehnikate rakendamise tase tootmisettevõtetes
   Juurpõhjuste analüüsi tööriistad ja 8D raport
   LEAN Manufacturing erinevate variatsioonidega
   Tark ei torma põhimõte tootmisettevõttes
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – I osa
   ISO 9001 – kas ainult sertifikaadi pärast?
   Dokumendihalduse lahenduste uuring

Korduma kippuvad küsimused

Kasulikud tööriistad

Kasulikku lugemist

Standarditest

Artiklid

Enne 2002. a ilmunud artiklidFirmast

Konsultatsioon

Koolitus

Kasulik info

Uudised

ISO 9001 – kas ainult sertifikaadi pärast?

Mai 2014

Mõni aeg tagasi sattusin suhtlema mitmete erinevate Eesti ettevõtete kvaliteedijuhtidega või töötajatega, kes täidavad oma ettevõttes kvaliteedijuhi (juhtimissüsteemi standardite mõistes “juhtkonna esindaja”) rolli. Jututeemaks oli võimalik koostöö ettevõtete kvaliteedijuhtimissüsteemide arendamiseks.
Suureks kujunes aga minu üllatus, kui kuulsin kvaliteedijuhtidelt selliseid vastuseid:

 1. meil oli just ära korraline audit sertifitseerijaga ja nüüd on mõneks ajaks “kvaliteedijuhtimisega rahu majas”,
 2. meil on praegu väga kiire aeg, kuna kohe on tulemas audit sertifitseerijaga ja on vaja kõik asjad ette valmistada,
 3. firmal ei lähe hetkel kõige paremini kuna mitmed kliendid on lahkunud seoses kvaliteediprobleemidega,
 4. kuna sertifitseerija on meiega rahul, siis ei ole huvi midagi edasi arendada,
 5. jm analoogilised vastused.

Tahes-tahtmata tekib küsimus, mis toimub ja kelle jaoks siis ettevõtte kvaliteedijuhtimissüsteem üldse eksisteerib? Kas tõesti ainult sertifitseerija jaoks, et „paber“ olemas oleks?

Järelikult ikkagi üsna paljud ettevõtted piirduvad vaid nii öelda “sertifikaadi hoidmisega” ning kahjuks ei nähta juhtimissüsteemis kasulikku töövahendit. Sageli piirdutakse standardites nõutud tõendusdokumentide kogumise, reklamatsioonide käsitlemise ja auditite korraldamisega ning märksa vähem pööratakse tähelepanu juhtimissüsteemi sisulisele arendamisele.

Kahjuks olen ka oma igapäevatöös juhtimissüsteemi nõustamisprojektide läbiviimisel kokku puutunud sellega, et juhtimissüsteemi sertifitseerimine võetakse ette mitte ettevõtte sisemisest vajadusest lähtuvalt oma töökorraldust parandada või efektiivsemaks muuta, vaid selleks, et seda nõuavad näiteks:

 •  kliendid,
 •  suure kontserni ühtne poliitika või
 •  Eestis üsna levinud riigihangete nõuded.

See kõik viib kahjuks selleni, et juhtimissüsteemi standardite nõudeid rakendatakse justkui kellegi teise jaoks ja mitte ettevõtte enda sisemistest vajadustest lähtuvalt. Seetõttu püütakse ka võimalikult lihtsate vahenditega hakkama saada, et süsteem “võimalikult vähe igapäevatööd segaks”.

Kas saab ka teisiti?

Arvan, et iga organisatsiooni arendamine peaks olema ellu kutsutud just tema sisemise töökorralduse parendamise huvides.
Oleme oma töös õnneks kokku puutunud ka teistsuguste klientidega, kes tõesti näevad ka näiteks kvaliteedijuhtimissüsteemis ja standardis abivahendit oma sisemiste protsesside korrastamiseks ja seda mitmel põhjusel.

Mis need on?

Lisaks tavapärastele protsessikirjeldustele, mida nõuab standard, rakendatakse ka nende analüüsi ja leitakse koos üles kitsaskohad praeguste tegevuste juures. Järgmise sammuna kavandatakse erinevate protsesside muudatused nende kitsaskohtade kõrvaldamiseks, et muuta ettevõtte tegevust veelgi efektiivsemaks.

Juhid saavad aru, et organisatsioon peab töötama edasi ka ettevõtte juhtimisahelas oluliste persoonide ajutisel eemalolekul või ettevõttest lahkumisel ning seetõttu oleks tarvis tegutsemisjuhised ja käitumisnormid mingil moel jäädvustada.

Paljudes ettevõtetes saadakse siiski aru ka sellest, et näiteks mittevastavuste ja probleemide registreerimisel ei pea olema ainult see eesmärk, et otsida süüdlasi või kedagi karistada. Selles nähakse siiski ka võimalust oma vigadest õppust võtta ja analoogseid probleeme tulevikus ära hoida. See kõik aitab kokku hoida ka kulusid nii tööde ümbertegemiseks, lisa ajakulu kui ka materjalide jm. rahaliste kulude näol. Kui see seostada ka allhankijate kasvatamisega, siis saaksime vältida olukordi, kus oma töötajad ei pea allhankijatelt saabunud detaile või komponente oma tootmise vajadustest lähtuvalt hakkama kohe sobivaks töötlema. Need tuleks allhankijalt kätte saada kohe sellistena, nagu nad meie vajadustega sobiksid. Et mitte kulutada asjatult aega allhankedetailide ümbertegemisele, vaid neid saaks kohe tootmises kasutada.

Kokkuvõtteks...

... tasuks igal organisatsioonil oma protsesse analüüsida ja vajadusel standardiseerida. See aitab jälile jõuda, kuhu kaob põhiline aeg, millised on kitsaskohad oma tegevustes ja ühtlasi ka tagada paremate tulemuste saavutamise. Soovitan juhtimissüsteemi arendamisel leida igal organisatsioonil oma eripärale vastav mudel.

Oleme olnud abiks paljudele ettevõtetele nende juhtimissüsteemide arendamisel ja juurutamisel ning sooviksime väga, et see mõttemaailm, et kvaliteedijuhtimissüsteem on vajalik ainult sertifikaadi pärast, saaks muutuma.

Sellest lähtuvalt soovitan igal edumeelsel organisatsioonil leida ka näiteks kvaliteedijuhtimissüsteemi standardist kasulikke juhiseid, mis aitaksid organisatsiooni veelgi edukamaks muuta. Lisaks soovitan kõikidele mitte lähtuda ainuüksi kellegi poolt püstitatud "kohustuslike" nõuete täitmisest (olgu selleks klient, emafirma või riigihange), vaid luua süsteem just sisemistest vajadustest lähtuvalt oma igapäevaste tegevuste tulemuslikkuse suurendamiseks.
 

 

Liivo Põllup

Liivo Põllup
TJO Konsultatsioonid

 

Lisainfo ISO 9001 kohta

Kui vajate standardi ISO 9001 kohta rohkem teavet, siis võite:

 1. soetada ISO 9001 standardi ja nõuded endale selgeks teha. NB: siinkohal tasub arvestada, et standard on koostatud üldistatud sõnastusega, mis peaks olema kasutatav mistahes organisatsiooni poolt. Seega tuleb leida teie organisatsioonile sobilik tõlgendus
 2. soetada käsiraamatu ISO 9001 väikeettevõtetele. Mida teha - selles on standardi sisu lihtsas keeles ja erinevate näidete abil lahti seletatud
 3. investeerida 1 päeva standardi nõuete intensiivkursusel osalemiseks - korraldame regulaarselt koolitusi "ISO 9001le vastav kvaliteedijuhtimissüsteem"
 4. tellida tasuta lühikoolituse - pakume võimalust tellida tasuta koolitusi erinevatel teemadel, sh ISO 9001 nõuded
 5. kutsuda konsultandi appi - andke meile teada, kui abi vajate, vt ISO 9001 nõuetele kvaliteedijuhtimissüsteemi väljaarendamise nõustamisteenuse kirjeldust
 6. küsida nõu - oleme valmis vastama teie küsimustele, kui jätate oma kontaktandmed
 7. lugeda meie kodulehel ka teisi ISO 9001ga seonduvaid kirjutisi - oleme aastate jooksul ISO 9001 teemadel kirjutanud mitmeid nõuandeid jm kirjutisi. Neis võite leida nii mõndagi kasulikku
 8. tutvuge ka korduma kippuvate küsimustega

 

Kasulikku lugemist

Lugege ka teisi artikleid